У німецькій мові дієслова відіграють ключову роль, і одна з тем, яка викликає труднощі при вивченні, - це дієслова, що відокремлюються і не відокремлюються. На перший погляд, ця тема може бути складною, особливо для носіїв української мови, де дієслова не діляться на частини. Однак, оволодівши правилами використання таких дієслів, можна розширити свій словниковий запас та поглибити розуміння структури німецької мови.
Відокремлювані дієслова в німецькій мові
Ці дієслова відіграють важливу роль у побудові речень та передачі сенсу, і розуміння їх особливостей може суттєво полегшити процес вивчення мови. У цій статті ми розглянемо, як їх розпізнавати та правильно використовувати.
Відокремлювані дієслова складаються з префікса і основного дієслова. Дієслово, яке має префікс, що відокремлюється, є “нестабільним” і даний префікс може йти в кінець речення. У такому разі, на другій позиції у реченні стоятиме основне дієслово, яке відмінюється залежно від особи, яка виконує дію, а префікс, що відокремлюється, на останній позиції.
Це особливо характерно для звичайних простих речень у теперішньому часі.
Відокремлювані дієслова в німецькій: ab-, an-, auf-, aus-, ein-, mit-, nach-, zu-, weg-, fern- та інші.
Приклади відокремлюваних дієслів:
- aufstehen (вставати):
У даному дієслові, відокремлюваний префікс - auf
Ich stehe um 8 Uhr auf. (Я встаю о 8 годині.) - anrufen (дзвонити): префікс - an
Er ruft mich an. (Він дзвонить мені.) - einkaufen (робити покупки): префікс - ein
Wann kaufst du im Supermarkt ein? (Коли ти робиш покупки у супермаркеті?)
Невідокремлювані дієслова в німецькій мові
- В інфінітиві (початковій формі), з використанням допоміжних дієслів у реченні, наприклад, з модальними дієсловами:
Ich will fernsehen. (Я хочу дивитися телевізор.) - У реченнях в Perfekt (минулий час):
Er hat angerufen. (Він зателефонував.) - У складнопідрядних реченнях (у підрядній частині), де дієслово стоїть наприкінці:
Ich freue mich, wenn er anruft. (Я радію, коли він дзвонить)
❗ На відокремлювані префікси падає наголос.
Невідокремлювані дієслова, це звичайні дієслова, і у звичайних реченнях, жодних змін у порядку слів вони не несуть.
Невідокремлювані префікси: be-, ge-, er-, ver-, zer-, ent-, emp- та інші.
Приклад:
- besprechen (обговорювати)
Wir besprechen das Projekt. (Мы обговорюємо проєкт.)
Там, де префікси відокремлюються, сенс їх легше простежити, аніж у тому випадку, коли вони злилися з дієсловом в одне ціле. Префікси, що відокремлюються, часто несуть за собою конкретне просторове або тимчасове значення. Згодом правила використання цих дієслів стануть інтуїтивними, і ти будеш вільно висловлювати свої думки німецькою мовою.
Дієслова, що відокремлюються і не відокремлюються - важлива тема в німецькій граматиці, що вимагає уважного вивчення. Оволодівши ними, ти зможеш як будувати правильні речення, так і краще розуміти сенс слів і фраз. Якщо ти маєш намір практикуватися, а також ефективно та із задоволенням вивчати німецьку мову, продовжувати впізнавати багато нового та корисного радимо вивчати мову на курсах німецької мови в Україні в Oratorica!