Німецька граматика
...
Німецька граматика
6842
27 листопада 2024

Дієслова з відокремлюваними префіксами в німецькій мові: що це таке?

Кожен лінгвіст з упевненістю скаже, що дієслова — це одна з найважливіших тем для тих, хто вивчає нову мову, і не тільки німецьку, але й будь-яку іншу. Якщо знати механізм «роботи» дієслів і правильно їх застосовувати, це вже вважається непоганим прогресом у вивченні іноземної, адже саме дієслова становлять 70% кожної мови. Навколо них будуються речення, формуються думки й ідеї, без цієї частини мови виходить просто безладний набір слів. Але в німецькій мові також важливу роль відіграють дієслова з різними префіксами, зокрема відокремлюваними, і їх також необхідно засвоїти.

Німецькі дієслова з відокремлюваними префіксами

Всі знають, що дієслово — це частина мови, яка позначає дію або стан, в українській, російській, німецькій мовах до них можна додавати префікси, щоб змінювати значення. Наприклад, «давати» і «віддавати», «заходити» і «приходити». Це набагато зручніше, не потрібно запам'ятовувати безліч слів для різних дій, крім того, форми минулого часу необхідно запам'ятати тільки один раз.

Тож зміст слова зберігається, додається лише певний відтінок. Наприклад, префікс auf: якщо слово stehen означає «стояти», то aufstehen буде вже «вставати». Або aus: gehen означає «йти», а ausgehen уточнює, що необхідно «виходити». Це префікси, що розділяються. Але є також:

  • відокремлювані — off, on, on, off, at, on, trdno, forward, back, go, with, after, forward, away, again, close, back, together;
  • що відокремлюються і не відокремлюються одночасно — über-, unter-, durch-, um-, wieder-.

Частина префіксів має постійне значення, інші змінюються від одного дієслова до іншого, хоча їх поєднує схожий зміст, який вони дієсловам і додають. Перекладачі радять не зациклюватися на значенні дієслова без префікса, його треба розглядати разом із нею як нове слово.

Групи префіксів німецьких дієслів, що відокремлюються

Їх налічують кілька, але для початку варто опановувати основні, які відображають найчастіші значення префіксів. І всі ці слова доведеться вивчити, хоча їх і чимало, щоб орієнтуватися в промові співрозмовника, який говорить німецькою.

Для початку основні 3 групи:

  • збільшення: ein (рух всередину), auf (рух вгору), an (збільшення);
  • на зменшення: aus (відділення чогось), ab (рух зверху вниз), weg (видалення);
  • напрямки: weiter (далі), zurück (назад), rein (всередину), raus (назовні), rauf (наверх), runter (вниз).

У реченні з одним дієсловом відокремлюваний префікс, стоїть в кінці, а невідокремлюваний залишається при дієслові. Якщо дієслово з префіксом вживається з модальним дієсловом, то, незалежно від поділу, він стоятиме в кінці у формі інфінітива.

Як визначити, чи відокремлюваний префікс?

Можна спробувати їх завчити, але простіше діяти інакше. Лінгвісти радять піти від протилежного. Завчити префікси, що не відокремлюються, а всі інші плавно переходять в категорію відокремлюваних. Перших, до речі, не так багато.

Отже, префікси німецьких дієслів, що не відокремлюються, краще запам'ятовувати відразу з прикладами:

  • be — besprechen (обговорювати);
  • zer — zerbrechen (ламати);
  • ge — gefallen (подобатися);
  • ent — enthalten (утримувати);
  • er — ersetzen (замінювати);
  • emp — empfehlen (рекомендувати);
  • ver — verstehen (розуміти);
  • miß — mißlingen (не вдаватися).

Ще можна орієнтуватися на наголос, якщо він падає на префікс, то він відокремлюється, наприклад, слово «einkaufen», під наголосом префікс «ein-». Але так можна робити лише в тому випадку, якщо ви впевнені, що вимовляєте слово правильно, бажано попередньо переконатися, послухавши, як його вимовляють носії мови. Отже, якщо ви вивчаєте мову самостійно, не полінуйтеся придбати програму з вивчення німецької мови, де вам допомагатиме у складних ситуаціях віртуальний співрозмовник.

Підписуйся на наші соціальні мережі
Хочеш заговорити німецькою вже за 8 тижнів?

Інші статті категорії

🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇮🇹 🇪🇸 🇷🇴 🇷🇺 🇵🇱 🇺🇦